Aktualności

Trądzik pospolity nie tylko zmora nastolatków to realny problem kobiet dorosłych

            
???????????????Myśląc trądzik pospolity wyobrażamy sobie nastolatka, (dlatego też trądzik młodzieńczy), któremu w okresie dojrzewania buzują hormony. Niestety statystyki pokazują, że aż 50% dorosłych kobiet, czyli w wieku powyżej 21 roku życia boryka się z trądzikiem pospolitym i jest to przypadłość bardzo trudna w pielęgnacji i leczeniu.
Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Niewątpliwy wpływ mają takie czynniki jak: styl życia, środowisko naturalne, czy nasza dieta.

Uważa się, że głównymi winowajcami trądziku dorosłych są:
• Zmiany hormonalne (androgeny);
• Wysoki poziom stresu;
• Niektóre leki;
• Nieodpowiednia dieta (np. nadmiar cukrów);
• Źle dobrane/ nieodpowiednie kosmetyki (zatykają pory skóry);
• Czynniki środowiskowe (głównie zanieczyszczenia);

Te czynniki są mniej lub bardziej poznanie jednak mnie ciekawi inna zależność…. A mianowicie obserwacja swojej skóry, gdzie dokładnie znajdują się zmiany trądzikowe? Gdzie najczęściej widać nasilenie np. wągrów, krostek czy grudek?
Czy wiesz, że miejsce, w którym występują zmiany trądzikowe mogą być powiązane z narządami w naszym ciele?
Takie strefy występowania trądziku oznaczono różnymi kolorami na obrazku i to właśnie one odpowiadają różnym organom wewnętrznym.punkty trądzik

Strefa niebieska-czyli czoło, z którym utożsamia się układ pokarmowy i pęcherz moczowy.
Twój problem znajduje się w tej strefie? Przeanalizuj swoją dietę i wyeliminuj niezdrowe, przetworzone przekąski oraz zwiększ ilość wypijanej wody, dzięki temu niechciane pryszcze powinny ustąpić.

Strefa różowa- znajdująca się między brwiami. Trądzik w tym obszarze może oznaczać problem z wątrobą, której przydałby się detox. Takie oczyszczenie wątroby polega głównie na ograniczeniu spożycia alkoholu i spożywaniu lekkich potraw. Strefa różowa to także częste miejsce gdzie objawia się alergia pokarmowa, zwróć na to uwagę.
Strefa zielona- czyli skronie tu wszelkie zmiany mogą być związane z zaburzeniem pracy nerek. Ten stan można poprawić poprzez: zmniejszenie lub wyeliminowanie picia kawy oraz słodkich napojów, zmniejszenie spożywania soli. Prawidłowe nawodnienie organizmu czystą wodą powinno poprawić stan skóry w tym miejscu. Zmiany trądzikowe w uszach to także sprawka nerek.

Strefa biała– czyli nos związany jest z sercem. Zmiany trądzikowe na nosie mogą być związane z wysokim ciśnieniem krwi lub z podwyższonym cholesterolem. Ogranicz ilość zjadanych tłuszczy zwierzęcych oraz zwiększ spożycie produktów bogatych w omega 3 jak np. ryby, olej lniany czy awokado. Zwróć uwagę na kosmetyki, które używasz do makijażu one mogą zatykać pory skóry i powodować tworzenie się zaskórników.

Strefa fioletowa- czyli policzki utożsamiane z układem oddechowym. Trądzik w tym miejscu może oznaczać alergie lub objaw palenia papierosów. W przypadku, gdy nie wykryto u Ciebie alergii i nie palisz postaraj się utrzymywać swoje ciało w neutralnej temperaturze, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu (unikaj solarium, sauny oraz długich kąpieli słonecznych latem) staraj się unikać ostrych przypraw i w prowadź do diety więcej zielonych warzyw. Upewnij się także, że Twoje rzeczy codziennego użytku jak telefon, poszewka na poduszkę czy ręce, którymi codziennie dotykasz swojej twarzy są czyste.

Strefa morska czy lazurowa :P, czyli żuchwa i kanciki ust- winowajcą trądziku w tym miejscu są hormony i jest to bardzo trudna strefa, gdyż hormony w naszym organizmie są wszechobecne i poza naszą kontrolą, a każdy stres potęguje nowe wykwity w tym miejscu. To, co można zrobić naturalnie dla polepszenia stanu swojej skóry to odpowiednia ilość snu każdego dnia, codzienne odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie cery oraz zrównoważone odżywianie na co dzień (m.in. unikanie przetworzonego jedzenia i kawy, zwiększenie ilości magnezu i nienasyconych tłuszczy). Co ciekawe, podobno nasilenie zmian trądzikowych po lewej lub po prawej stronie żuchwy może wskazywać, który jajnik jest „aktywny” w trakcie owulacji. Czy widzicie to u siebie?

Strefa żółta, czyli broda- Obszar ten związany jest z żołądkiem, więc konieczne będzie w tym przypadku przyjrzenie się naszej diecie i wyeliminowanie składników, które nadmiernie pobudzają ten organ. Dobrze jest także zwiększyć ilość błonnika w jedzeniu oraz wody to powinno pomóc wyleczyć ten obszar.

Świadomość powiązania zmian trądzikowych z naszymi organami daje dużo do myślenia. Dzięki zdobytej wiedzy możemy sami zrobić sobie taką autodiagnozę.
Na pewnie czynniki nie mamy wpływu, natomiast na pewne tak, dlatego już teraz należy przemyśleć, co możemy zrobić dla naszej cery i wprowadzić te zmiany w życie.
Kosmetyki profesjonalne i zabiegi kosmetologiczne wpłyną bardzo pozytywnie na naszą cerę od zewnątrz. Jednak to od nas zależy jak długo utrzyma się taki efekt i to dzięki prawidłowej pielęgnacji codziennej oraz dbaniu o nasz organizm od wewnątrz.

Godnym polecenia jest zabieg dermokosmetyczny MediBac marki Dermalogica jest to ukierunkowana terapia dla skór z trądzikiem osób dorosłych.
Wpływa pozytywnie na stan naszej skóry działając oczyszczająco, kojąco i regenerująco nie zapominając o działaniu przeciwzmarszczkowym.

2 myśli nt. „Trądzik pospolity nie tylko zmora nastolatków to realny problem kobiet dorosłych

  1. Ola

    Od kiedy pamiętam zawsze miałam problemy z cerą dlatego między innymi zaczęłam przyjmować hormony, po pewnym czasie zaszła potrzeba antykoncepcji. Po tabletkach czuję się dobrze, oczywiście osłonowo na układ krążenia i wątrobę przyjmuję harmonellę którą polecił mi ginekolog. Dzieci na razie nie planuję więc to dla mnie najlepsze rozwiązanie. Teraz mam 30 lat pigułki odłożyłam bo staramy się z mężem o dziecko i problem trądziku powrócił. Mam nadzieję że w ciąży wszystko wróci do normy.

  2. Marta Bogdańska Autor wpisu

    Terapia hormonalna jest dobrą alternatywą dla kobiet, których trądzik nie poddaje się standardowemu leczeniu. Doustna antykoncepcja powoduje między innymi hamowanie wydzielania łoju z gruczołów łojowych skóry, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia ilości wykwitów i dlatego była u Ciebie widoczna poprawa. Gdy odstawiasz środki hormonalne zwróć większą uwagę na pielęgnację swojej skóry i upewnij się czy stosujesz odpowiednie preparaty kosmetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *